Hejtowanie przynosi ulgę?

Według badań Instytutu Badań Edukacyjnych ponad połowa, a dokładnie 54% nastolatków, przynajmniej raz w miesiącu doświadcza niemiłego zachowania rówieśników wobec siebie. Najczęściej w postaci obgadywania, izolowania od grupy, a także mówienia niemiłych słów na swój temat. Z kolei dla co siódmego nastolatka hejt stał się codziennością, bo już nie tylko jest hejtowany, ale także sam hejtuje. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny hejtu?
W czasach, gdy największą uwagę wokół siebie zbierają patoinfluencerzy i patostreamerzy, a ludzie swój wolny i cenny czas poświęcają na oglądanie reality show, w którym uczestnicy widoczni są przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu to trudno mówić o zaprzestaniu hejtu.

Niemalże na każdym kroku spotykamy się z krytyką innych. W czasach kiedy ludzie są strasznie zabiegani, zapracowani i sfrustrowani swoją pracą czy obowiązkami, bardzo łatwo zostać narażonym na hejt. Dlaczego wszyscy hejtują?

 

Anonimowość i pośredniość

Niestety, ale dla wielu osób dużo łatwiej jest napisać nieprzychylny komentarz, skrytykować czyjąś twórczość czy uczepić się jednej osoby, tylko dlatego, że nie muszą mu tego powiedzieć prosto w twarz. Korzystając z fikcyjnego konta, gdzie nie zgadza się ani imię czy nazwisko, mogą napisać wszystko, co myślą na temat tej osoby, czując się przy tym bezkarnie. Pod każdym artykułem w sieci, chociażby na Facebooku, te najdłuższe i najostrzejsze komentarze są najczęściej najbardziej lubiane. Niestety, często nie ma to nic wspólnego z konstruktywną krytyką, a jest to jedynie hejt, gdy ktoś wylewa swoje frustracje i niezadowolenie na innych.

Zazdrość

Spotykana zarówno u tych najmłodszych, jak i starszych użytkowników Internetu. Niestety, ale wciąż wiele osób czuje się gorszym. W dobie social mediów, kiedy widzimy, że ktoś ma lepiej, więcej, cały czas mu się powodzi, a nam w życiu idzie nieco pod górkę, zamiast skoncentrować się na sobie, niestety, ale hejtujemy.

Stereotypy i uprzedzenia

Jeżeli ktoś przez całe życie żył w przeświadczeniu, że coś jest dobre, bo tak go nauczono i faktycznie sam w to uwierzył, a w późniejszym życiu spotka kogoś, kto nie będzie podzielał jego zdania, może dojść do konfliktu. Oczywiście, powinniśmy uczyć się akceptacji odmiennego zdania, tolerancji i zrozumienia, jednak wciąż wiele osób ma z tym poważny problem. Oprócz tego nie posiada wystarczającej wiedzy, by odpowiednio uargumentować swoją tezę, i tak dochodzi do potencjalnego hejtu.

Problemy psychiczne

Często w Internecie hejtują nastolatkowie, którzy myślą, że być może tak powinni robić lub mają zbyt dużo wolnego czasu, myślą, że to jest modne i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Jednakże, w Internecie jest także mnóstwo osób dorosłych, które mają problemy psychiczne. Tacy ludzie spędzają swój wolny czas na śledzeniu kolejnych kroków wybranej osoby. Niestety, czasem zdarza się tak, że potrafią „wyjść z Internetu do świata rzeczywistego i stworzyć realne zagrożenie dla wybranej ofiary. Wtedy nie kończy się na hejtach. Dla ofiary stalkera jest to nawet zagrożenie życia. 

Kompleksy

Większość z nas, jeżeli nie wszyscy, chcielibyśmy zmienić coś w swojej urodzie. Nawet najpiękniejsze kobiety i najbardziej przystojni mężczyźni zawsze chcieliby poprawić coś w swoim wyglądzie, bo dla siebie jesteśmy najbardziej krytyczni. Wiele osób, które nie potrafi sobie z tym poradzić i ma poważny problem z akceptacją siebie, odbija to na innych osobach, które często w ich oczach są atrakcyjne. Według badań i psychologów hejtowanie przynosi ulgę. Dla wielu osób jest to forma, dzięki której choć przez chwilę czują się lepiej od drugiej osoby.

Powodów hejtu jest znacznie więcej…

Wymieniłam te, które są najbardziej popularne. Pamiętaj jednak, że każdy z hejterów ma swoje osobiste pobudki i problemy. Często nie radząc sobie z nimi, używa cyberprzemocy. Hejterem może być „niewinna” dwunastolatka, która obserwując zachowania w sieci, nauczyła się, że to jest okej. Jeżeli czuje się gorsza od swojej koleżanki i ma kompleksy to bardzo możliwe, że założy fikcyjne konto i napisze tej koleżance co o niej myśli. Czasem powody hejtu są błache. Może być to zakład grupki kolegów, w którym będą chcieli udowodnić sobie, kto z nich jest bardziej odważny, pisząc wulgaryzmy i niemiłe opinie przez anonimowe konto. Innym razem powód może być nieco poważniejszy, np. nienawiść do byłego partnera czy koleżanki, na której ktoś się zawiódł. Powodów hejtu może być naprawdę ogrom, jednak wiele zależy od psychiki osób, które się nim posługują.

Jakie inne powody hejtu przychodzą Wam do głowy? Czy kiedykolwiek spotkaliście się z hejtem?

Poprzedni odcinek: